Κυριακή 17 Αυγούστου 2008

«Δεμένοι» με τους αριθμούς Πολύμερος - Μπεκατώρου

Επιτέλους... ξημέρωσε. Μετά από 8 αγωνιστικές μέρες και 61 χώρες να βρίσκονται στον πίνακα των μεταλλίων, η Ελλάδα «ξύπνησε» έχοντας κερδίσει στην ιστιοπλοϊα (ynling) ένα χάλκινο μετάλλιο και λίγο αργότερα ήρθε και το αργυρό στην κωπηλασία, ενώ αναμένεται νωρίς το απόγευμα ακόμα ένα στο στίβο. Έτσι από τα 109 μετάλλια που είχε η χώρα μας από την Αθήνα (1896) στην… Αθήνα (2004) έφτασε τα 110 και περίπου δύο ώρες αργότερα στα 111.
Η Ελλάδα έχει πλέον 30 χρυσά, 43 αργυρά και 38 χάλκινα, με την κωπηλασία να έχει δύο (0-1-1) και την ιστιοπλοϊα 7 (3-3-1). Και αφού κάνουμε αναφορά στα στατιστικά να σας πούμε ότι δύο από τους αθλητές που ανέβηκαν στο βάθρο είχαν ανέβει και στην Αθήνα. Τότε ανέβηκαν στο βάθρο με διαφορά μιας μέρας στις 21 Αυγούστου η Μπεκατώρου και στις 22 Αυγούστου 2004, ο Πολύμερος. Σήμερα είχαν ταυτόχρονη παρουσία στο βάθρο.

Κωπηλασία
Το είχαμε επισημάνει από την κούρσα του ημιτελικού, ότι ο Βασίλης Πολύμερος και ο Δημήτρης Μούγιος (Έλληνας Νο 1200) έκαναν «πρόβα βάθρου» αναζητώντας κάτι καλύτερο στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών από το χάλκινο της Αθήνας στην ίδια πάλι κατηγορία. Έτσι και έγινε το ελληνικό ζευγάρι πήρε το ασημένιο μετάλλιο και αν είχαν ξεκινήσει την αντεπίθεσή τους λίγο νωρίτερα τότε ίσως να τους βλέπαμε και στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου αφού τους χώρισαν μόλις 72 εκατοστά του δευτερολέπτου από τους Βρετανούς.
Η ελληνική κωπηλασία ολοκλήρωσε την παρουσία της στο Πεκίνο με ακόμα μία παρουσία σε τελικό και πάλι στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών με τις Χρύσα Μπισκιτζή (σύζυγος του Πολύμερου) και Αλεξάνδρα Τσιάβου που πήραν την 6η θέση στον τελικό.

Μετάλλιο αριθμός «110»
Στην τελευταία ιστιοδρομία στα Yngling με διπλούς τους βαθμούς ποινής η Σοφία Μπεκατώρου, η Σοφία Παπαδοπούλου και η Βιργινία Κραβαριώτου τερμάτισαν στην τρίτη θέση αφήνοντας πολύ πίσω τις Αμερικανίδες που ήταν μόλις έναν βαθμό πίσω από τα κορίτσια μας, στην 9η θέση, και μας χάρισαν το στο Πεκίνο το πρώτο μας μετάλλιο. Νικήτριες στην κατηγορία οι Βρετανίδες με 24 βαθμούς, ακολούθησαν οι Ολλανδέζες με 31 και οι Ελληνίδες με 48. Δεύτερο μετάλλιο για τη Σοφία Μπεκατώρου μετά το χρυσό της Αθήνας στα 470 παρέα με την Αιμιλία Τσουλφά και 7ο για την χώρα μας στο αγώνισμα. Και όλα αυτά κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες και σήμερα αφού αμέσως μετά τον αγώνα στα Yngling είχαμε και πάλι αναβολές σε ιστιοδρομίες.
Στα Finn ο Αιμίλιος Παπαθανασίου πήρε την 15η θέση στη τελική κατάταξη με 101 βαθμούς ποινής. Οι Ιορδάνης Πασχαλίδης και Κώστας Τριγκώνης (Tornado) πήραν την 7η θέση στην 4η ιστιοδρομία και με 26 βαθμούς παραμένουν στην τρίτη θέση ενώ η 5η και 6η ιστιοδρομία αναβλήθηκαν. Ο Βαγγέλης Χειμώνας (Laser) ακυρώθηκε στην 6η ιστιοδρομία (7 και 8 αναβολή) και είναι με 107 βαθμούς στην 26η θέση.
Η Ευτυχία Μαντζαράκη (Laser R.) ήταν 8η στην 6 ιστιοδρομία (7 και 8 αναβολή) και με 70 βαθμούς είναι στην 17η θέση.
Ο Νίκος Κακλαμανάκης (RS:X) ήταν 10ος στην 6η ιστιοδρομία, 5ος στην 7η (αναβλήθηκε η 8η) και με 46 βαθμούς είναι στην 7η θέση, η Αντωνία Φράι (RS:X) ήταν 5η στην 6η ιστιοδρομία, 11η στην 7η (αναβλήθηκε η 8η) και με 72 βαθμούς είναι στην 11η θέση.

Υδατοσφαίριση
Την 8η θέση πήρε η ομάδα πόλο των γυναικών αφού έχασε στον αγώνα κατάταξης από τη Ρωσία με 12-6 (3-2, 4-1, 3-1, 2-2), χάνοντας την επαφή της με το σκορ στο δεύτερο και τρίτο 8λεπτο. Τα κορίτσια μας δεν μπόρεσαν να επαναλάβουν την επιτυχία της Αθήνας όπου είχαν πάρει το αργυρό μετάλλιο. Τα γκολ για την Ελλάδα: Ρουμπέση 4, Γερόλυμου 1, Τσουκαλά 1.
Άρση Βαρών
Ο Κώστας Γκαρίπης (94κ.) σήκωσε 360κ. στο σύνολο (160κ.-200κ.) και ο Τάσος Τριανταφύλλου στην ίδια κατηγορία 351κ. (155κ.-196κ.). Ο Γκαρίπης ήταν 5ος και ο Τριανταφύλλου 6ος στο β΄γκρουπ που αγωνίστηκαν και περιμένουν την οριστική κατάταξη μετά και το α’ γκρουπ.
On target: Αφού κατάφερε να πάρει το 7ο χρυσό ο Μάικλ Φελπς στο… φώτο-φινις, το 8ο ήταν μία εύκολη υπόθεση αφού δεν κολυμπούσε μόνος αλλά με την ομάδα 4χ100μ. μικτής των ΗΠΑ. Μαζί με τους Ααρον Πέιρσολ, Μπρένταν Χάνσεν, Τζέισον Λέζακ και χρόνο 3.29.34 πέτυχε το στόχο που είχε θέσει στο Πεκίνο είναι ήδη ο αθλητής των Ολυμπιακών του 2008, και ξεπέρασε τον Μαρκ Σπιτς. Είναι βέβαια και ο μοναδικός με 14 (!) χρυσά μετάλλια.