Κυριακή 17 Αυγούστου 2008

Η Πηγή συμπλήρωσε το… παζλ

Η ένατη μέρα των 29ων Ολυμπιακών Αγώνων στο Πεκίνο εξελίχθηκε όπως αναμενόταν για την Ελλάδα με τρία μετάλλια, τα πρώτα μας στη διοργάνωση. Άκρως παραγωγική η μέρα με την Πηγή Δεβετζή να συμπληρώνει το… παζλ. Τρίτο μετάλλιο, και αυτό από αθλήτρια που είχε ανέβει στο βάθρο και στην Αθήνα πριν από τέσσερα χρόνια. Τότε ήταν στη δεύτερη θέση με 15.25, σήμερα στο Πεκίνο με 15.23 στην τρίτη θέση με το άλμα της δεύτερης προσπάθειας.
Νικήτρια η Φρανσουά Ετόν Μπανγκό από το Καμερούν, νικήτρια και το 2004 (15.30) με 15.39 αυτή τη φορά και δεύτερη η Ρωσίδα Τατιάνα Λεμπέντεβα με 15.32. Η Πηγή είχε μόνο δύο έγκυρες προσπάθειες την πρώτη και τη δεύτερη με 14.97 και 15.23 και στη συνέχεια ρίσκαρε για μία καλύτερη θέση με αποτέλεσμα να έχει τέσσερα άκυρα άλμα. Η Μπανγκό ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα με 15.19, στο δεύτερο άλμα πέτυχε το 15.39 που είναι Ολυμπιακό ρεκόρ, ήταν άκυρη στο τρίτο και το πέμπτο άλμα, 14.82 στο τέταρτο και έκλεισε 14.88 στο έκτο.
Όσο για τη Λεμπέντεβα που κατάφερε να πάρει μετάλλιο στο τριπλούν έκανε: 15.00, 15.17, 15.32 (τέλειο πάτημα), 14.40, άκυρο και άκυρο.
Η Ελλάδα λοιπόν μέσα σε μία μέρα πήρε τρία μετάλλια – όπως ήταν και ο στόχος – ένα ασημένιο και δύο χάλκινα και συνολικά 112 (30 χρυσά, 43 ασημένια και 39 χάλκινα). Όσο για το στίβο το άθλημα που εξακολουθεί σταθερά από τη Βαρκελώνη και μετά να μας δίνει μετάλλιο έχει να επιδείξει συνολικά 29 (6-12-11).

Προσδοκία για ακόμα δύο μετάλλια
Έρχεται η σειρά του Λούη Τσάτουμα και του Περικλή Ιακωβάκη. Ο πρώτος με 8.44 φετινό (8.66 ρεκόρ) έχει την τρίτη καλύτερη επίδοση από τους μετέχοντες στον τελικό, όμως θα πρέπει να αποφύγει τον κακό του εαυτό και τα άκυρα άλματα για να καταφέρει να ανέβει στο βάθρο, γιατί όχι και στην πρώτη θέση. Όσο για τον Περικλή θα τρέξει στη δεύτερη διαδρομή. Αν τον ακούσετε να διαμαρτύρεται πάλι για το διάδρομο θα είναι δικαιολογημένος, αφού πέρασε με τον 7ο χρόνο και θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον στην τρίτη διαδρομή όπου θα δούμε τον Πολωνό Μάρεκ Πλάβκο που έχει φέτος (48.69), όσο και ο πρωταθλητής μας.

Στίβος
Η Φλώρα Ρεντούμη με 13.56 τερμάτισε 7η στην 3η προκριματική σειρά των 100μ. με εμπόδια και 35η στη γενική κατάταξη. Η Ελένη Δόντα με 2ώρες 46.44 τερμάτισε στην 60η θέση στον μαραθώνιο όπου νικήτρια ήταν η 38χρονη Κωνσταντίνα Τομέσκου (Ρουμανία) με 2ώρες 26.44. Τέλος στο ύψος στον αγώνα επιλογής ο Κώστας Μπανιώτης με 2.10 στη δεύτερη προσπάθεια ήταν 19ος στο α’ γκρουπ και 37ος στη γενική κατάταξη.
Πυγμαχία
Ο Ηλίας Παυλίδης (91κ.) έπαιξε στα προημιτελικά, στους «8» με τον Οσμά Ντουάρτε Ακόστα (Κούβα) από τον οποίο έχασε με 7-4 (0-0, 3-0, 1-1, 3-3) πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.
Άρση Βαρών
Ο Κώστας Γκαρίπης (94κ.) με 360κ. (160κ. αρασέ, 200κ. ζετέ) πήρε τη 14η θέση και ο Τάσος Τριανταφύλλου στην ίδια κατηγορία 351κ. (155κ.-196κ.) τη 15η στη γενική κατάταξη.
Ποδηλασία
Την 20ή θέση στο σπριντ της ποδηλασία πήρε ο Βασίλης Ρέππας με χρόνο 10.966 και δεν κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση με τους 18 ποδηλάτες.
Σαρώνει η Τζαμάικα: Μετά τον εκπληκτικό Ουσέν Μπολτ στα 100μ. και το 9.69, και στις γυναίκες το χρυσό πήγε στην Τζαμάικα με την Σάλι Αν Φρέιζερ στην πρώτη θέση με 10.78, και τις Σερόν Σίμσον και Κέρον Στιούαρτ με 10.98 να παίρνουν από ένα ασημένιο μετάλλιο η κάθε μία, αφού το φώτο-φίνις δεν μπόρεσε να ξεχωρίσει ούτε τα χιλιοστά.