Τετάρτη 13 Αυγούστου 2008

Ηλιάδης: Αντίο με το… καλημέρα

Σαν σήμερα το 2004 ξεκινούσε η μεγάλη γιορτή των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας. Όλοι είχαμε στραμμένα τα βλέμματα στους Έλληνες αθλητές περιμένοντας διακρίσεις και μετάλλια. Τέσσερα χρόνια αργότερα, στο Πεκίνο, η χώρα μας δεν έχει μεγάλους στόχους για μετάλλια. Παρόλα αυτά ελπίζουμε να δούμε ορισμένους αθλητές στο βάθρο και ελάχιστους από αυτούς ακόμα και στην πρώτη θέση.
Ένας από αυτούς όπου η χώρα μας είχε «χρυσές» προσδοκίες είναι και ο Ηλίας Ηλιάδης. Ολυμπιονίκης της Αθήνας στο τζούντο ο Ηλιάδης θα θυμάται το Πεκίνο σαν τη χειρότερη στιγμή στην καριέρα του. Και αυτό γιατί έχασε με πτώση (ιπόν) στον πρώτο αγώνα από τον Ολλανδό Μαρκ Χούζινγκα στην κατηγορία των 90κ. και φυσικά αποκλείστηκε. Μαζί του χάθηκαν και οι Ελληνικές προσδοκίες...
Οι κακές εμφανίσεις συνεχίζονται για την Ελλάδα που δείχνει να μην έχει προετοιμαστεί κατάλληλα για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, δουλειά που είχε αναλάβει η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή, παρά τα τουλάχιστον 40 εκατ. ευρώ που δαπάνησε η Κυβέρνηση για την τελευταία 4ετία.
Κωπηλασία
Ο Γιάννης Χρήστου στο σκιφ ελαφρών βαρών πάλεψε και έφτασε μέχρι τον ημιτελικό όμως δεν κατάφερε να περάσει στον τελικό. Θα αγωνιστεί αύριο στον μικρό τελικό για τις θέσεις 7-12. Ο Χρήστου για 45 εκατοστά του δευτερολέπτου δεν έκανε το όνειρο πραγματικότητα, αφού τερμάτισε 4ος στη 2η ημιτελική σειρά με 7.06.02 και ήθελε 7.05.57.
Κανόε
Η Μαρία Φερεκίδη συνέχισε τις καλές εμφανίσεις για το κανόε και προκρίθηκε στον ημιτελικό του αγωνίσματος. Η Μαρία με χρόνο 108,37 στην πρώτη προκριματική κούρσα και 113,60 στην δεύτερη, κατετάγη στη 12η θέση, από τις συνολικά 15 κοπέλες, που προκρίθηκαν στον ημιτελικό
Πυγμαχία
Με 7-3 στα σημεία κέρδισε ο Ηλίας Παυλίδης στον πρώτο του αγώνα στη φάση των «16» τον Μαυροβούνιο Μίλοραντ Γκάγιοβιτς στην κατηγορία των 91ος κιλών. Τώρα στους «8», την Κυριακή 17 Αυγούστου, θα αντιμετωπίσει τον Κουβανό Κουβανό Ντουάρτε Ακόστα.
Ιστιοπλοΐα
Εξακολουθούν να διεκδικούν το χάλκινο μετάλλιο στα Yngling οι Μπεκατώρου, Κραβαριώτη και Παπαδοπούλου. Πήραν την 3η θέση στην 7η ιστιοδρομία και με 39 βαθμούς είναι στην 4η θέση πίσω από τις Αμερικανίδες που έχουν 33. Οι Κοσματόπουλος και Παπαδόπουλος στα 470 τερμάτισαν στην 5η θέση στην 5η και 6η ιστιοδρομία και είναι στην 6η θέση της γενικής με 34 βαθμούς. Ο Βαγγέλης Χειμώνας (Lazer) στην 3η κούρσα ήταν 9ος και με 52 βαθμούς είναι στην 16η θέση της κατάταξης. Στα Lazer Radial η Ευτυχία Μαντζαράκη (3η ιστιοδρομία) ήταν 14 και στην γενική 16η με 48 βαθμούς. Ο Αιμίλιος Παναθανασίου στα Finn ακυρώθηκε στην 7η κούρσα και είναι στην 20ή θέση με 93 βαθμούς.
Πινγκ Πονγκ
Ήττα από τους διοργανωτές, τους Κινέζους 3-0, για την ομάδα του πινγκ πονγκ στον πρώτο αγώνα για τον Α’ όμιλο. Οι αγώνες της ομάδας: Παναγιώτης Γκιώνης-Λιν Μα 0-1 (3-11), Καλλίνικος Κρεάνγκα-Χάο Ουάνγκ 1-3 (9-11, 9-11, 11-8, 8-11) και Ντανιέλ Τσιόκας/Παναγιώτης Γκιώνης-Λίκιν Ουάνγκ/Χάο Ουάνγκ 1-3 (11-9, 7-11, 8-11, 8-11).
Υδατοσφαίριση
Νέα ήττα και για τις γυναίκες στο πόλο. Αυτή τη φορά από την Ολλανδία με 9-6 (3-3, 2-2, 3-1, 1-0) και αποχαιρέτησαν όχι μόνο το μετάλλιο – ήταν 2ες το 2004 – αλλά και την είσοδο στην 6άδα. Τα γκολ για την Ελλάδα σημείωσαν: Λιόση 2, Μωραϊτίδου 1, Κοζομπόλη 1, Ρουμπέση 1, Τσουκαλά 1. Τώρα θα διεκδικήσουν μία από τις θέσεις 7-8.
Κολύμβηση
Η Ελένη Κωστή στα 100μ. ελεύθερο ήταν 7η στην 3η προκριματική σειρά με 56.44 και 37η στη γενική, ο Δημήτρης Χασιώτης στα 200μ. ύπτιο ήταν 8ος στην 3η σειρά με 2.02.30 (35ος), η Αγγελική Εξάρχου στα 200μ. πρόσθιο ήταν 8η στην 3η σειρά με 2.36.83 (38η) και ο Γιάννης Κοκκώδης στα 200μ. μικτή ατομική 3ος στην 3η σειρά με 2.01.22 (23ος). Κανείς δεν προχώρησε στα ημιτελικά.
Φελπς 5 στα 5: Ασταμάτητος ο Μάικλ Φελπς στην κολύμβηση. Δεν έχει απλώς κερδίσει μέχρι σήμερα 5 χρυσά μετάλλια σε πέντε αγωνίσματα. Κατέρριψε και 5 παγκόσμια ρεκόρ. Ο στόχος του στο Πεκίνο παραμένει τα 8 χρυσά, όμως ήδη με τα 6 της Αθήνας έχει συνολικά 11 «προσπερνώντας» αθλητές όπως ο Καρλ Λιούς, ο Πάαβο Νούρμι και άλλους θρύλους των Ολυμπιακών.