Κυριακή 24 Αυγούστου 2008

Στίβος: Η Πηγή έσωσε την τιμή των… όπλων

Η Πηγή Δεβετζή είναι η μοναδική αθλήτρια στο στίβο που κατάφερε να ανέβει στο βάθρο στο άθλημα που έχει χαρίσει στην Ελλάδα τα περισσότερα μετάλλια, 29 στο σύνολο (6-12-11) κατακτώντας μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα το χάλκινο μετάλλιο στο τριπλούν με άλμα στα 15.23. Σταθερή αξία η Πηγή, μας χάρισε δεύτερο συνεχόμενο μετάλλιο στο αγώνισμα μετά το αργυρό πριν από τέσσερα χρόνια στην Αθήνα με άλμα στα 15.25, αν και κατά τη διάρκεια του τελικού αντιμετώπισε ένα πρόβλημα με κράμπες. Πάντως η Πηγή αγωνίστηκε και στο μήκος, όμως δε προκρίθηκε στον τελικό για 3 εκατοστά.
Τρίτη Ολυμπιάδα για τον Περικλή Ιακωβάκη που κατάφερε να τρέξει στον τελικό των 400μ. με εμπόδια. Δυστυχώς όμως από τον 2ο διάδρομο δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Ουσιαστικά έτρεξε μόνο τα πρώτα 300μ. και στο τέλος αφού είδε ότι είναι εκτός 6άδας, «άφησε» την κούρσα τερματίζοντας τελικά 8ος με 49.96.
Η Αθανασία Τσουμελέκα, «χρυσή» Ολυμπιονίκης στην Αθήνα στα 20.000μ. βάδην πήρε την 9η θέση κάτω από βροχή στο Πεκίνο αν και συνέτριψε το πανελλήνιο ρεκόρ πετυχαίνοντας 1ώρα 27.54, επίδοση που είναι κατά 78 δευτερόλεπτα καλύτερη από τον χρόνο που πριν από τέσσερα χρόνια της χάρισε την πρώτη θέση.
Η ευχάριστη έκπληξη στο στίβο ακούει στο όνομα Κώστας Δουβαλίδης. Ο 21χρονος αθλητής από τη Δράμα στην πρώτη του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες έφτασε μέχρι και τα ημιτελικά όπου με το 13.55 πήρε την 11η θέση στην τελική κατάταξη. Ο Δουβαλίδης στον προκριματικό ισοφάρισε το πανελλήνιο ρεκόρ με 13.49 και στον προημιτελικό το κατέρριψε με 13.46.
Δεν ήταν η πρώτη φορά που ο Λούης Τσάτουμας αγωνίζεται σε έναν τελικό μεγάλης διοργάνωση, αν και αυτός ήταν ο πρώτος του τελικός σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Επίσης δεν ήταν η πρώτη φορά που κάνει τρία άκυρα άλματα στον τελικό δεν καταφέρνει να πάρει θέση στην κατάταξη. Στο Πεκίνο ζητούσε το πολύ μεγάλο άλμα και τελικά έφυγε με… άδεια τα χέρια. Και όλα αυτά όταν στον προκριματικό έκανε 8.27, άλμα που θα του έδινε ακόμα και το αργυρό μετάλλιο.
Εκτός από την Πηγή Δεβετζή, τον Περικλή Ιακωβάκη και τον Λούη Τσάτουμα ακόμα μία αθλήτρια προκρίθηκε σε τελικό. Ήταν η Στέλλα Παπαδοπούλου στη σφυροβολία που πήρε την 11η θέση με 64.97. Στο στίβο αγωνίστηκαν 32 αθλητές.

Οι θέσεις των Ελλήνων στο στίβο
Στην 3η η Πηγή Δεβετζή στο τριπλούν με 15.23
Στην 8η ο Περικλής Ιακωβάκης στα 400μ. με εμπόδια με 49.96.
Στην 9η η Αθανασία Τσουμελέκα στα 20.000μ. βάδην με 1ώρα 27.54.
Στην 11η η Στέλλα Παπαδοπούλου στη σφυροβολία (τελικός) με 64.97.
Στην 11η ο Κώστας Δουβαλίδης στα 110μ. με εμπόδια με 13.55.
Στη 15η η Πηγή Δεβετζή στο μήκος με 6.57.
Στη 15η η Σάββα Λίκα στον ακοντισμό με 59.11.
Στη 15η η Εθνική Ομάδα (Στέλιος Δημότσιος, Δημήτρης Γράβαλος, Παντελής Μελαχροινούδης, Κώστας Αναστασίου) στα 4Χ400μ. με 3.04.30
Στη 18η ο Αλέξανδρος Παπαδημητρίου στη σφυροβολία με 74.33.
Στην 21η η Αφροδίτη Σκαφίδα στο επί κοντώ με 4.30.
Στην 23η ο Δημήτρης Τσιάμης στο τριπλούν με 16.65.
Στην 24η η Αργυρώ Στρατάκη στο έπταθλο με 5.893 βαθμούς (14.05/100μ. εμπόδια, 1.68/στο ύψος, 13.22/σφαιροβολία, 25.47/200μ., 5.97/μήκος, 45.20/ακοντισμό, 2.14.57/800μ.).
Στην 24η η Νάντια Εφεντάκη στα 1.500μ. με 4.15.02.
Στην 24η η Αντωνία Στεργίου στο ύψος με 1.85.
Στην 25η η Ευαγγελία Ξυνού στα 20.000μ. βάδην με 1ώρα 32.19
Στην 25η η Νικόλ Κυριακοπούλου στο επί κοντώ με 4.15.
Στην 26η η Ειρήνη Τερζόγλου στη σφαιροβολία με 16.50.
Στην 27η ο Γιάννης-Γιώργος Σμαλιός στον ακοντισμό με 71.87.
Στην 28η η Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου στη σφυροβολία με 66.72.
Στην 30η η Δήμητρα Ντόβα στα 400μ. με 52.69.
Στην 35η η Φλώρα Ρεντούμη στα 100μ. με εμπόδια με 13.56.
Στην 36η ο Μιχάλης Σταματογιάννης στη σφαιροβολία με 18.45.
Στην 37η ο Κώστας Μπανιώτης στο ύψος με 2.10.
Στην 37η ο Κώστας Στεφανόπουλος στα 50.000μ. βάδην με 4ώρ. 07.53.
Στην 41η η Δέσποινα Ζαπουνίδου στα 20.000μ. βάδην με 1ώρα 39.11.
Στην 46η η Ειρήνη Κοκκιναρίου στα 3.000μ. στιπλ με 10.22.39.
Στην 55η η Δωροθέα Καλπακίδου στη δισκοβολία με 53.00.
Στην 60ή η Ελένη Δοντά στον μαραθώνιο με 2ώρες 46.44.
Χωρίς κατάταξη ο Λούης Τσάτουμας στο μήκος (τελικός) με τρεις άκυρες προσπάθειες.
Χωρίς κατάταξη η Αθανασία Πέρρα στο τριπλούν με τρεις άκυρες προσπάθειες.

Ντόπινγκ: Μετά τον Τάσο Γκούση και η Φανή Χαλκιά βρέθηκε να έχει κάνει χρήση της απαγορευμένης ουσίας m3 και αποκλείστηκε από τη ΔΟΕ.
Υπόθεση Θάνου: Συμμετοχή δεν είχαμε ούτε και για την Κατερίνα Θάνου, η οποία «δυσφήμισε» τη ΔΟΕ με την υπόθεση του 2004 και δεν της επέτρεψαν να πάρει μέρος.
Τα ρεκόρ: Δεν μπορούμε να αφήσουμε χωρίς αναφορά τα παγκόσμια ρεκόρ το Ουσέιν Μπολτ στα 100μ. με 9.69, στα 200μ. με 1930 και στα 4Χ100μ. με την ομάδα της Τζαμάικα με 37.10. Όλες οι επιδόσεις… φυσιολογικές, ανθρώπινες. Σε αυτές προσθέστε και το 5.05 της Έλενας Ισιμπάγιεβα στο επί κοντώ.