Σάββατο 16 Αυγούστου 2008

Η "Κυριακή των Ελλήνων", στόχος 3 μετάλλια

Βρισκόμαστε στην όγδοη μέρα των Ολυμπιακών Αγώνων, στη μέση δηλαδή, και όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα θα πρέπει να περιμένουμε μία ακόμα μέχρι την έναντη για να δούμε Έλληνα αθλητή να ανεβαίνει στο βάθρο. Η κακοκαιρία που πλήττει την περιοχή του Κινγκντάο, όπου διεξάγεται η ιστιοπλοϊα δεν επέτρεψε χθες να διεξαχθεί η τελευταία ιστιοδρομία στα Yngling, με τις Σοφία Μπεκατώρου, Σοφία Παπαδοπούλου και Βιργινία Κραβαριώτη να περιμένουν…
Η αυριανή μέρα προβλέπεται να είναι «μέρα Ελληνική» όχι μόνο για τις κοπέλες της ιστιοπλοϊας που θα προσπαθήσουν να κρατήσουν την τρίτη θέση που έχουν με έναν βαθμό προστά από τις Αμερικανίδες, αλλά και επειδή αγωνίζεται στον τελικό του τριπλούν η Πηγή Δεβετζή και στην κωπηλασία στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών ο Βασίλης Πολύμερος και ο Δημήτρης Μούγιος. Στο ίδιο άθλημα, αλλά και το ίδιο αγώνισμα αγωνίζονται και η Χρύσα Μπισκιτζή με την Αλεξάνδρα Τσιάβου με στόχο και για αυτές τη διάκριση. Άλλωστε στον τελικό είναι μόνο έξι ομάδες και όλα μπορούν να συμβούν.
«Κυριακή των Ελλήνων» και ούτε λίγο ούτε πολύ η χώρα μας… ψάχνει όχι ένα, αλλά τουλάχιστον τρία μετάλλια.
Στίβος
Δεν θέλησε να έχει… περιπέτειες με άκυρα άλματα ο Λούης Τσάτουμας, μέτρησε καλά τα βήματά του, έβαλε το σημάδι του και λίγο πιο πίσω για… ασφάλεια με προκρίθηκε στην τελικό του μήκος. Ένα μόνο άλμα στα 8.27 (όριο 8.15) ήταν αρκετό για να του δώσει το εισιτήριο για τον αγώνα της Δευτέρας και σε εμάς μία ακόμα ελπίδα για ένα μετάλλιο.
Παλικαρίσια πρόκριση στον τελικό και για τον Περικλή Ιακωβάκη. Έτρεξε στη 2η ημιτελική σειρά των 400μ. με εμπόδια και τερμάτισε 4ος με χρόνο 48.69. Ραντεβού τη Δευτέρα το απόγευμα μαζί με τον Λούη.
Την 25η θέση πήρε στο έπταθλο η Αργυρώ Στρατάκη με 5.893 βαθμούς. Η Στρατάκη πέτυχε 14.05 στα 100μ. εμπόδια, 1.68 στο ύψος, 13.22 στη σφαιροβολία, 25.47 στα 200μ., 5.97 στο μήκος, 45.20 στον ακοντισμό και 2.14.57 στα 800μ.
Η Ειρήνη Τερζόγλου ήταν 15η στο α΄γκρουπ της σφαιροβολίας με 16.50 και στην 26η θέση στη γενική, η Αφροδίτη Σκαφίδα πέρασε το 4.30 (9η στο α’ γκρουπ) και ήταν 21η, η Νικόλ Κυριακοπούλου έμεινε στα 4.15 (15η στο β΄γκρουπ) και την 25η θέση στην κατάταξη με την Ελένα Ισιμπάγιεβα να είναι η μοναδική πάνω από το όριο (4.60) με μία και μοναδική προσπάθεια. Στην 30η θέση στη γενική κατάταξη των 400μ. ήταν η Δήμητρα Ντόβα με 52.69 που πέτυχε τερματίζοντας 5η στην 5η προκριματική σειρά από το δεύτερο διάδρομο. Η Ντόβα δεν πέρασε στις 24 του προημιτελικού.
Ιστιοπλοΐα
Ο Ιορδάνης Πασχαλίδης και Κώστας Τριγκώνης στα Tornado (2η και 3η ιστιοδρομία) τερμάτισαν στην 5η και 12η θέση και με 19 βαθμούς είναι στην 4η θέση. Ο Βαγγέλης Χειμώνας (Lazer 5η ιστιοδρομία) ήταν 26ος και με 63 βαθμούς είναι στη 18η θέση, η Ευτυχία Μαντζαράκη (Lazer R. 5η ιστιοδρομία) ήταν 16η και με 62 βαθμούς είναι στην 20ή θέση.
Πολύ κακή η μέρα για τους Ανδρέα Κοσματόπουλος και Ανδρέα Παπαδόπουλος στα 470, είχαν μία 20η και μια 29η θέση (9η και 10η ιστιοδρομία) και πήραν με 101 βαθμούς τη 12η θέση (9η και 10η ιστιοδρομία) μένοντας εκτός βάθρου.
Ο Νίκος Κακλαμανάκης RS:X και η Τόνια Φράι στα RS:X δεν αγωνίστηκαν σήμερα. Και η τελική κούρσα στα Finn αναβλήθηκε για αύριο με τον Αιμίλιο Παναθανασίου να είναι πολύ πίσω μετά από τις τρεις ακυρώσεις.
Πυγμαχία
Ο Γιώργος Γαζής (75κ.) αντιμετώπισε στη φάση των «16» τον Κάρλος Γκονγκόρα από το Εκουαδόρ, από τον οποίο έχασε με 12-1 και αποκλείστηκε από τους «8». Ο Έλληνας αθλητής πήρε το μοναδικό σημείο στο 2ο γύρο.
Ποδηλασία
Ο Χρήστος Βολικάκης δεν κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά του Keirin. Στον προκριματικό ήταν 5ος στην 3η σειρά και στο ρεπεσάζ (δεύτερη ευκαιρία) πήρε την 2η θέση στην 1η σειρά και έχασε την πρόκριση στην 12άδα από τον Γάλλο Αρνό Τουράν. Ο Θανάσης Μαντζουράνης στο Keirin ήταν 5ος στην 4η προκριματική σειρά και είχε μία δεύτερη ευκαιρία στο ρεπεσάζ, όπου τερμάτισε 3ος στην 4η σειρά.
Άρση Βαρών
Η Βικτωρία Μαυρίδου (+75κ.) πήρε την 9η θέση με 231 κιλά (105κ. αρασέ και 126κ. ζετέ).
Απίστευτο 9.69 στα 100μ.: Ήταν το φαβορί ο Τζαμαϊκανός Ουσέν Μπολτς, κάτοχος του παγκόσμιου ρεκόρ με 9.72 στα 100μ. και το επιβεβαίωσε. Κέρδισε το χρυσό μετάλλιο με 9.69 καταρρίπτοντας το προηγούμενο ρεκόρ και μάλιστα πανηγύριζε από τα 70 μέτρα. Στον προκριματικό έκανε 10.20, στο προημιτελικό 9.92 και στον ημιτελικό 9.85. Στόχος του Μπολτς είναι το χρυσό και στα 200μ. και τα 4χ100μ.
Βόμβα… μεγατόνων: Η πληροφορία ότι η Φανή Χαλκιά βρέθηκε θετική σε έλεγχο ντόπινγκ σκιάζει ανεπανόρθωτα τη παρουσία της Ελληνικής ομάδας στους Ολυμπιακούς. «Χρυσή» νικήτρια πριν από τέσσερα χρόνια στην Αθήνα, η Χαλκιά δεν ήταν και στην καλύτερή της φόρμα της φέτος. Η ουσία που βρέθηκε είναι η ίδια (m3) με αυτή που ανιχνεύθηκε στον Τάσο Γκούση, όσο και στον Δημήτρη Ρέγα.