Σάββατο 4 Ιουλίου 2009

Αργυρό το μπάσκετ, 60 τα μετάλλια στους Μεσογειακούς

Τελικά αποδείχθηκε ότι η Κροατία είναι ο… κακός δαίμονας της ελληνικής ομάδας μπάσκετ των ανδρών. Η ομάδα μας έχασε στον τελικό από τους Κροάτες (72-60) και πήρε το αργυρό μετάλλιο στους Μεσογειακούς Αγώνες.
Το μετάλλιο στο μπάσκετ ήταν 60ό της Ελλάδας στην Πεσκάρα. Σε εννέα ημέρες αγώνων έχουμε κρδίσει 16 χρυσά, 13 αργυρά και 31 χάλκινα.
Αύριο μόνο στο τζούντο διεκδικούμε μετάλλια. Αιχμή το δόρατος, ο Ηλίας Ηλιάδης, Ολυμπιονίκης στην Αθήνα, αλλά και Μεσογειαονίκης πριν τέσσερα χρόνια στην Αλμερία.
Η Κροατία είναι ο… κακός δαίμονας, αφού η ομάδα μας γνώρισε την ήττα και στον όμιλο και μάλιστα πάλι με μεγάλη διαφορά (82-68). Οι Κροάτες μας έχουν πάρει τον… αέρα εκτός από το μπάσκετ και στο βόλεϊ των γυναικών, αφού και εκεί μας νίκησαν στον αγώνα για την τρίτη θέση με 3-0 σετ με αποτέλεσμα να τερματίσουμε στην 4η θέση.
Και για να επιστρέψουμε στο μπάσκετ να πούμε ότι τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας και το καταστροφικό τελευταίο δεκάλεπτο, όταν η εθνική δέχθηκε επιμέρους σκορ 16-9, δεν επέτρεψαν να διεκδικήσουμε το χρυσό.
Για την ιστορία: Δεκάλεπτα (16-23, 32-39, 51-56, 60-72) Σκορδίλης, Καλαϊτζίδης 6 (2), Κυρίτσης 13 (1), Λόλας, Μιλόσεβιτς 11 (1), Μαυροειδής 15, Παπανικολάου 2, Βουγιούκας 13 (10ρ.).