Τετάρτη 1 Αυγούστου 2012

Η ισοπαλία με την Ιταλία στο πόλο μπορεί να κάνει τη διαφορά

Μπορεί στον πρώτο αγώνα με αντίπαλο την Κροατία η Ελληνική Ομάδα Υδατοσφαίρισης να έπαθε «μπλακ άουτ» στην τελευταίο 8 λεπτό, όμως στον αγώνα με τους Ιταλούς τα πήγαν εξαιρετικά και πήραν σπουδαία ισοπαλία 7-7.
Η Ελληνική ομάδα προηγήθηκε στο πρώτο 8λεπτο με 2-1, ισοφαρίστηκε στο δεύτερο με 1-2, και έχασε στον τρίτο με 2-3. Οι Ιταλοί που είναι φαβορί για τα χρυσό μετάλλιο ξεκίνησαν την τέταρτη περίοδο με 6-5 στο σκορ. Όμως η Ελληνική ομάδα ισοφάρισε τον αγώνα σε 6-6 με γκολ του Γιάννη Φουντούλη, δέχθηκε γκολ από τους Ιταλούς σχεδόν αμέσως, όμως στη συνέχεια με εκπληκτική άμυνα όχι μόνο άντεξε για 5 λεπτά στην ιταλική πίεση αλλά με τον Χρήστο Αφρουδάκη ισοφάρισε σε 7-7 σκορ που κράτησε μέχρι το τέλος του αγώνα.
Εκτός από τον Φουντούλη και τον Αφρουδάκη που σημείωσαν από 2 γκολ, τα υπόλοιπα τέρματα πέτυχαν οι Κώστας Κοκκινάκης, Αργύρης Θεοδωρόπουλος και Ανδρέας Μίραλης.
Τώρα ο επόμενος αγώνας είναι στις 2 Αυγούστου με αντίπαλο το Καζακστάν και ακολουθεί στις 4 Αυγούστου η Ισπανία και στις 6 Αυγούστου η Αυστραλία.
Οι αθλητές της ιστιοπλοΐας
Ο Αιμίλιος Παπαθανασίου και ο Αντώνης Τσότρας στα Star μετά από 6 κούρσες είναι στη 10η θέση με 60 βαθμούς ποινής.
Ο Βύρων Κοκκαλάνης στην ιστιοσανίδα RS:X μετά τις δύο πρώτες ιστιοδρομίες είναι στην 6η θέση με 15 βαθμούς ποινής.
Οι Διονύσης Δήμου και Μιχάλης Πατενιώτης στα 49er μετά από 4 ιστιοδρομίες είναι στην 19η θέση με 73 βαθμούς ποινής.
Η Άννα Αγραφιώτη στα Laser Radial μετά από 4 κούρσες είναι στην 31η θέση με 119 βαθμούς ποινής.
O Γιάννης Μιτάκης στα Finn μετά την 6η ιστιοδρομία είναι στη 13η θέση με 78 βαθμούς ποινής.
Η Αγγελική Σκαρλάτου στην ιστιοσανίδα RS:X μετά από δύο ιστιοδρομίες είναι 13η με 26 βαθμούς ποινής.
Ο Βαγγέλης Χειμώνας στα Laser μετά από τέσσερις κούρσες είναι στην 24η θέση με 94 βαθμούς ποινής.