Σάββατο 11 Αυγούστου 2012

Ο Λεμπέσης 7ος στον ακοντισμό με 81μ.92

Στην 7η θέση του ακοντισμού στους Ολυμπιακούς Αγώνες πήρε ο Σπύρος Λεμπέσης. Στην πρώτη του συμμετοχή στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση ο Λεμπέσης στάθηκε επάξια στον τελικό.
Από την αρχή του αγώνα έδειξε ότι δεν θα τελείωνε την παρουσία του με μόλις τρεις βολές. Έριξε 81μ.21 στην πρώτη 81μ.92 στη δεύτερη, 81μ.27 στην τρίτη και ζητούσε κάτι περισσότερο μήπως και μπορέσει να ανέβει στο βάθρο. Εξασφάλισε την είσοδό του στην 8άδα εύκολα κάτι που του έδινε το δικαίωμα να κάνει ακόμα τρεις βολές, έστειλε το ακόντιο στα 80μ.36 στην τέταρτη βολή είχε άκυρη την πέμπτη και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 79μ.45.
Πολύ καλή εμφάνιση για τον Λεμπέση και η θέση, αλλά και ο τρόπος που αγωνίστηκε στον ακοντισμό όπου το χρυσό μετάλλιο πήγε στο Τρινιντάντ, το πρώτο που κερδίσει η χώρα στο αγώνισμα με τον Κέσχορν Γουόλκοτ που έριξε 84μ.58. Αξίζει πάντως να αναφέρουμε ότι εκτός μεταλλίου έμειναν αθλητές όπως ο Φινλανδός Πιτκαμάκι και ο Νορβηγός Τόρκλιντσεν.

Η Ζαπουνίδου στο βάδην
Στην 44η θέση των 20χλμ βάδην τερμάτισε η Δέσποινα Ζαπουνίδου, η τελευταία Ελληνίδα που πήρε μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2012. Η Ζαπουνίδου τερμάτισε σε 1ώρα 35.19 πραγματοποιώντας μία αξιοπρεπή εμφάνιση ανάμεσα σε 61 κοπέλες που πήραν μέρος.