Τρίτη 31 Ιουλίου 2012

Για μία βολή έχασε τον τελικό στο σκιτ ο Μαυρομάτης

Τον τελικό στο σκιτ στην σκοποβολή έχασε για μόλις μία επιτυχία ο Νίκος Μαυρομάτης. Είχε 119 επιτυχίες με τον έκτο που περνούσε στον τελικό να έχει 120. Πραγματικά πολή καλύ εμφάνιση για τον Έλληνα σκοπευτή. Στο ίδιο αγώνισμα πήρε μέρος και ο Ευθύμιος Μίτας που με 114 επιτυχίες πήρε την 25η θέση σε 36 αθλητές.

Πήγε να κάνει τη μεγάλη έκπληξη ο Γκιώνης
Την υπέρβαση προσπάθησε να κάνει στο πινγκ πονγκ, ο Παναγιώτης Γκιώνης. Αν και ο αντίπαλός του ήταν το Νο12 στην παγκόσμια κατάταξη έχασε με 4-3 με το τελευταίο σετ να είναι 12-10 υπέρ του Ιάπωνα Κισικάουα. Το σκορ ήταν 11-7 υπέρ του Ιάπωνα στο πρώτο σετ, στη συνέχεια ο Γκιώνης ισοφάρισε τα σετ με 11-7, ο Ιάπωνας έκανε το 2-1 (11-9), ισοφάρισε ο Γκιώνης 2-2 (8-11), πέρασε πάλι ο Ιάπωνας 3-2 (11-7), ισοφάρισε και πάλι ο πρωταθλητής μας 3-3 (8-11) και έχασε στο τελευταίο σετ στον πόντο με 12-10. Στον άλλο αγώνα ο Καλίνικος Κρεάνγκα έχασε με 4-1 από τον Δανό Μίχαελ Μάζε (12-10, 11-6, 11-8, 8-11, 11-3).

Τραβάμε γερά κουπί
Η τρίτη θέση στην τετράκωπο στην 3η σειρά ήταν αρκετή για να στείλει το ελληνικό πλήρωμα αποτελούμενο από τους Στέργιο Παπαχρήστο, Γιώργο Τζιάλλα, Γιάννη Τσίλη και Γιάννη Χρήστου απευθείας στα ημιτελικά. Αν και ο χρόνος τους ήταν 5.57.71, ο 9ος καλύτερος, οι κωπηλάτες μας μπορούν να διεκδικήσουν την είσοδο στον τελικό, στην 6άδα με μία καλή κούρσα στις 2 Αυγούστου.

Ο Δρυμωνάκος 15ος στην πεταλούδα
Στην κολύμβηση ο Γιάννης Δρυμωνάκος στα 200μ. πεταλούδα έκανε 1.56.97 στον προκριματικό στην 3η σειρά και προκρίθηκε ως 16ος στον ημιτελικό. Εκεί τερμάτισε 7ος στην πρώτη σειρά και πήρε την 15η θέση στη γενική κατάταξη. Στο ίδιο αγώνισμα κολύμπησε και ο Στέφανος Δημητριάδης όπου με χρόνο 1.58.79 ήταν 23ος σε 37 αθλητής. Ο Δημητριάδης ήταν 8ος στην 4η σειρά.

Όλες στα… ίσα
Από μία νίκη έχουν όλες οι ομάδες στο μπιτς βόλεϊ, μετά τη νίκη που σημείωσαν η Βίκυ Αρβανίτη και η Μαρίας Τσιατσάνη με 2-1 αν και έχασαν το πρώτο σετ. Τα κορίτσια λοιπόν έκαναν υπερπροσπάθεια χάνοντας το πρώτο με 21-18, όμως κέρδισαν τα άλλα δύο με 21-13 και 15-12. Ο β’ όμιλος λοιπόν έχει και τα τέσσερα ζευγάρια με 3 βαθμούς και απομένει την 1η Αυγούστου ο τελευταίος αγώνα για τις Αρβανίτη/Τσιαρτσάνη στα 11.00 (Ελλάδος) με αντίπαλες τις κινέζες Ξουέ / Ζανγκ όπου με νίκη περνάνε στον επόμενο γύρο.