Δευτέρα 16 Αυγούστου 2010

Άγγιξε το μετάλλιο ο Σαμιλίδης στους Ολυμπιακούς Νεότητας

Ένα σκαλί πριν από το βάθρο έφτασε ο Παναγιώτης Σαμιλίδης στην κολύμβηση τους 1ους Ολυμπιακούς Αγώνες νεότητας στη Σιγκαπούρη.
Ο Σαμιλίδης πήρε την 4η θέση στα 100μ. πρόσθιο με 1.03.08 πίσω από τον Ιταλό Φλάβιο Μπιζάρι που πήρε το χάλκινο μετάλλιο με 1.02.22. Σε τελικό αγωνίστηκε και η Μαρία Μιχάλακα που ήταν 6η στα 50μ. πρόσθιο με 32.90.

Δύο στα δύο το μπάσκετ
Η εθνική νίκησε και σήμερα. Μετά το 22-19 επί της Νέας Ζηλανδίας στην πρεμιέρα των αγώνων τώρα κέρδισε το Πουέρτο Ρίκο με 23-21, αντιμετωπίζει αύριο τη Σερβία και στις 18 του μήνα την Ινδία. Το τουρνουά μπάσκετ έχει τέσσερις ομίλους από πέντε ομάδες κάθε ένας και προκρίνονται στην επόμενη φάση οι δύο πρώτες ομάδες. Η Ελληνική ομάδα όπως δείχνουν τα πράγματα θα παίξει την πρώτη θέση αύριο κόντρα στη Σερβία.

Γυμναστική
Την πρόκριση στον τελικό στο σύνθετο ατομικό της ενόργανης πήρε ο Νίκος Ηλιόπουλος που με 82.350 βαθμούς ήταν 12ος σε 41 αθλητές. Στο τελικό μετέχουν 22 αθλητές.

Κωπηλασία
Ο Μιχάλης Ναστόπουλος και ο Απόστολος Λαμπρίδης στη δίκωπο που τερμάτισαν πρώτοι στην 1η σειρά ενώ οι Λυδία Νταλαμάγκα και Ελένη Διαμαντή στο ίδιο αγώνισμα ήταν δεύτερες στην 3η σειρά.